Udgivet

72 mænd og 11 kvinder løber på søndag de sidste 21,0975 kilometer mod BIG FOUR Hall of Fame.

83 atleter tager på søndag det sidste skridt en imponerende fysisk udfordring, der har strakt sig over hele 2017.

De har nemlig gennemført Telenor Copenhagen Marathon, 70.3 Elsinore Ironman og KMD Ironman Copenhagen. Nu mangler de blot de 21,0975 kilometer i hovedstadens gader på søndag den 17. september.

Når de har gennemført, kan de betragte sig som en del af BIG FOUR Hall of fame. Et eksklusivt selskab, som 35 atleter i 2016 blev en del af, da løbe- og atletikklubben Sparta og Ironman Copenhagen søsatte BIG FOUR-serien bestående af nogle af mest udfordrende og prestigefyldte events i Greater Copenhagen.

 

Tag udfordringen op

Hvis du har lyst til at tage udfordringen op og prøve kræfter med at gennemføre de fore store BIG FOUR-events i 2018, skal du selv tilmelde dig løbene. Dine præstationer registreres automatisk, og vi vil kontakte dig løbende med mere information om og status på din BIG FOUR achievement.

 

Disse atleter er på vej til BIG FOUR Hall of Fame

Her kan du se hvilke atleter, der har gennemført de første tre BIG FOUR-events, og som på søndag bliver en del af BIG FOUR Hall of Fame, når de krydser målstregen på Øster Allé.

Men’s standings

Rank Name Startnummer Nation City Telenor CPH Marathon        70.3 Elsinore     KMD IRONMAN Total
1 Anders Aaskov-Hansen 17702 DEN Aalborg 02.59.10 04.26.58 09.29.23 16.55.29
2 Súni Lamhauge 9738 FRO Skælskør 02.50.50 04.38.31 09.46.58 17.16.17
3 Kristian Binger Hansen 8264 DEN Roskilde 02.59.15 04.33.41 09.54.01 17.26.56
4 Carsten Holst Blunck 17292 DEN Charlottenlund 03.07.18 04.45.44 09.41.54 17.34.55
5 Kristoffer Espinoza 17634 DEN Kastrup 03.06.45 04.32.33 10.00.23 17.39.41
6 Jakob Engell 17823 DEN Kongens Lyngby 02.56.51 04.49.29 09.57.15 17.43.33
7 Mikkel Dissing 16680 DEN København S 02.58.34 04.38.51 10.10.05 17.47.28
8 Robert Frandsen 11513 DEN   03.09.32 04.47.42 09.57.42 17.54.55
9 Kenneth Ejsenhardt 8049 DEN Kastrup 03.33.38 04.41.41 09.40.41 17.55.58
10 Christoffer Kronholm Hansen 11169 DEN Odense C 03.07.30 04.37.19 10.19.32 18.04.20
11 Viktor Mårup 10751 DEN København Nv 03.02.21 04.41.11 10.24.36 18.08.08
12 Anders Ortmann Nielsen 1425 DEN Charlottenlund 03.09.37 04.41.10 10.40.23 18.31.09
13 Anders Normann Petersen 4182 DEN Slangerup 03.47.47 04.35.18 10.18.35 18.41.39
14 Rasmus Jørgensen 10667 DEN Fredensborg 03.26.04 04.54.56 10.23.15 18.44.14
15 Mikkel Kæmsgaard 771 DEN København Ø 03.15.01 04.58.55 10.32.49 18.46.44
16 Emil Christensen 6965 DEN Karise 03.38.59 04.49.26 10.19.09 18.47.32
17 Simon Lindal 1245 DEN Hørsholm 03.19.36 04.50.22 10.38.45 18.48.42
18 Claus De Lichtenberg 4887 DEN København N 03.22.16 04.47.22 10.39.25 18.49.02
19 Frederik Bang 2565 DEN Aalborg Sv 03.06.31 05.03.00 10.41.07 18.50.36
20 Teddy Pedersen 18130 DEN Fredensborg 03.35.27 05.02.29 10.12.53 18.50.47
21 Andreas Helms 3491 DEN København Ø 03.22.55 04.52.41 10.35.58 18.51.33
22 Björn Ullbrand 8648 SWE Löddeköpinge 03.34.19 04.52.47 10.37.46 19.04.51
23 Casper Hennie 10918 DEN Odense C 03.22.35 04.57.28 10.46.36 19.06.38
24 Frederick Kjærulff-Schmidt 3695 DEN København K 03.30.32 04.56.56 10.47.04 19.14.32
25 Adem Asci 17921 DEN København S 03.27.25 05.09.31 10.44.33 19.21.29
26 Daniel Thomsen 17765 DEN Hellerup 03.22.34 04.53.13 11.11.40 19.27.26
27 Jeppe Ulrich 470 DEN Holte 03.20.29 05.01.44 11.05.55 19.28.07
28 Morten Berdiin Nielsen 19248 DEN Gentofte 03.31.58 04.51.49 11.05.44 19.29.30
29 Anders Hvid 14786 DEN Roskilde 03.55.24 04.59.39 10.42.07 19.37.09
30 Alexander Brix Petersen 15481 DEN København V 03.25.22 05.07.37 11.11.27 19.44.25
31 Christian Øhrstrøm 17973 DEN København Ø 03.56.47 05.10.26 10.42.30 19.49.42
32 Lars Herløv Hansen 13862 DEN Herlev 03.37.35 04.55.22 11.22.10 19.55.06
33 Christian Hjortkjær 8290 DEN København V 03.44.24 05.11.30 11.03.04 19.58.57
34 Robin Svendsen 6517 DEN Stensved 03.36.56 05.18.23 11.12.14 20.07.32
35 Michael Gamst 12446 DEN København Ø 03.30.33 05.14.53 11.23.24 20.08.50
36 Casper Kjærsgaard 5694 DEN Farum 03.28.13 05.25.32 11.15.39 20.09.23
37 Dennis Frederiksen 1240 DEN Ballerup 03.56.06 05.19.33 11.07.21 20.22.58
38 John Lauritsen 1670 DEN Charlottenlund 03.51.40 05.20.42 11.10.50 20.23.11
39 Michael Andersen 18963 DEN Vordingborg 03.53.28 05.29.31 11.08.54 20.31.51
40 Thomas Bergonel 10119 DEN Gentoftegentofte 04.11.35 05.22.49 11.12.45 20.47.08
41 Kristian Høj 1251 DEN Hårlev 03.59.03 05.23.44 11.28.31 20.51.17
42 Lars Egeskov Christensen 18603 DEN Høng 04.01.04 05.04.24 12.05.58 21.11.25
43 Peter Letting 1163 DEN Frederikssund 04.13.53 05.30.11 11.30.05 21.14.08
44 Mathias Wolter 393 DEN Ringsted 03.55.08 05.13.12 12.09.00 21.17.19
45 Thomas Gundersen Thaarup 6770 DEN København K 03.53.23 05.33.14 11.53.58 21.20.35
46 Kim Trier Lundager 16242 DEN Viby Sjælland 03.49.29 05.31.25 12.12.25 21.33.17
47 Klaus Matzen 473 DEN Herlev 04.00.10 05.23.25 12.13.14 21.36.48
48 Rasmus Aabo 13899 DEN   04.10.50 05.04.25 12.34.23 21.49.37
49 Morten Felsvang 3858 DEN København Ø 03.58.34 05.24.45 12.43.08 22.06.25
50 Rasmus Gjerløv 9410 DEN Herlev 03.56.01 05.29.07 12.49.52 22.14.59
51 Flemming Thomsen 16238 DEN Stenløse 04.03.43 05.50.36 12.32.05 22.26.23
52 Torben Sand 16768 DEN Humlebæk 04.07.00 05.44.51 12.46.51 22.38.41
53 Que Son Vu 17690 DEN København Sv 03.35.28 05.01.15 14.33.46 23.10.27
54 Henrik Holmberg 14829 DEN Humlebæk 03.42.11 06.11.52 13.21.03 23.15.06
55 Ulrich Cort Hansen 9295 DEN   05.06.37 05.48.10 12.31.06 23.25.53
56 Lars Lochmann 10711 DEN Virum 04.18.38 05.36.37 13.32.06 23.27.19
57 Thomas Mikkelsen 3992 DEN Randers 03.30.02 05.18.09 14.46.39 23.34.49
58 Peter Hansen 19297 DEN Søborg 04.52.40 05.55.39 12.48.43 23.37.01
59 Birger Jensen 3455 DEN Kongens Lyngby 05.03.20 05.41.37 12.55.45 23.40.41
60 Bo Norstrøm Skou 3476 DEN Kastrup 03.48.48 06.21.36 13.31.16 23.41.40
61 Kenneth Wils 5960 DEN Hillerød 05.03.21 06.18.33 14.27.45 25.49.38
62 Haraldur Juliusson 19579 ISL Hvidovre 03.46.37 05.59.46 14.07.12 23.53.35
63 Andreas Malle 16777 DEN   04.39.10 05.58.57 13.34.18 24.12.24
64 Flemming Bekker-Gregersen 4330 DEN   04.59.46 06.49.14 12.25.46 24.14.44
65 Peter Hallengreen 10511 DEN Helsingør 04.46.44 06.46.40 12.51.14 24.24.37
66 Umut Karamahmut 794 TUR København K 04.22.40 06.46.10 13.23.09 24.31.59
67 Mikkel Fisker 5122 DEN Ølstykke 04.25.34 06.13.45 14.00.23 24.39.41
68 Mikael Christensen 2230 DEN Støvring 04.14.37 06.28.13 14.35.56 25.18.45
69 Thomas Cort Hansen 9294 DEN   05.35.46 06.16.52 13.42.16 25.34.53
70 Carsten Berg 930 DEN Odense C 04.25.43 06.24.10 15.01.43 25.51.35
71 Daniel Pedersen 14651 DEN   05.09.46 06.50.02 15.09.45 27.09.32
72 Franck Bjarup Voss 3292 DEN Herlev 04.43.29 07.19.51 15.20.04 27.23.22

 

Women’s standings

Rank Name Startnummer Nation City Telenor CPH Marathon 70.3 Elsinore KMD IRONMAN Total
1 Caroline Wolf 7200 DEN   03.29.11 04.41.58 10.46.44 18.57.52
2 Frederikke Idon-Andersen 12853 DEN Holte 03.30.51 05.07.14 10.26.12 19.04.16
3 Anna Søndergaard 17993 DEN København S 03.35.56 04.59.37 10.38.26 19.13.58
4 Maja Haastrup Ishøi 9444 DEN Skovlunde 04.03.30 05.10.32 10.42.13 19.56.14
5 Anette Rose Bucio 844 DEN Hvidovre 03.38.29 05.25.49 11.44.09 20.48.26
6 Sanne Nissen Møller 13480 DEN Kastrup 04.09.17 05.09.44 11.31.49 20.50.49
7 Majbrit Demant 5105 DEN Søborg 03.49.54 05.33.29 11.28.57 20.52.20
8 Marianne Mosbæk 2753 DEN Kongens Lyngby 03.39.09 05.26.54 11.53.02 20.59.04
9 Anette Lauenborg 12833 DEN Vordingborg 03.46.38 05.46.48 12.30.35 22.04.01
10 Ina Degn Jensen 17589 DEN København S 04.47.52 06.08.08 13.55.01 24.50.59
11 Maja Marie Strømmen 2351 DEN Søborg 04.43.29 06.26.31 13.54.01 25.04.00